سرطان قابل پیشگیری و درمان است با خود مراقبتی و امید

 
     
    سرطان قابل پیشگیری و درمان است با خود مراقبتی و امید
   
 

 

سالانه در دنیا ۸۰ میلیون نفر و در ایران بین ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر بر اثر سرطان، جان خود را از دست می دهند و این روند رو به افزایش است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در همین راستا گفت: پویش ملی مبارزه با سرطان با شعار" سرطان قابل پیشگیری و درمان است، با خود مراقبتی و امید " یکم تا هفتم بهمن ماه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال اجراست.

دکتر حمید رضا بهرامی اظهار داشت: از حدود ۸ هزار میلیارد تومانی که هر سال در حوزه دارو توسط دولت هزینه می شود، حدود یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در حوزه داروهای بیماران سرطانی صرف می شود، بنابراین رویکرد پیشگیری و تشخیص اولیه از اهداف و برنامه های حوزه سلامت کشور می باشد.

وی مصرف سیگار،تغذیه نامناسب، عدم تحرک فیزیکی کافی و نیز عوامل محیطی به ویژه آلودگی هوا را از جمله عوامل خطر ابتلاء به سرطان ذکر نمود و گفت: سالانه حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار مرگ در کشور، مرتبط با مصرف دخانیات به وقوع می پیوندد و این در حالی است که مردم ایران سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان برای مصرف دخانیات هزینه می کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: بر همین اساس همزمان با هفته پیشگیری از سرطان، پویش ملی مبارزه با سرطان در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال اجراست.  

دکتر بهرامی کاهش بروز و مرگ و میر ناشی از سرطان و بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان، افزایش آگاهی و جلب مشارکت مردم در خصوص قابل پیشگیری بودن سرطان، اصلاح باورهای نادرست مردم در خصوص سرطان از جمله درمان ناپذیر بودن آن و جلب مشارکت سیاستگذاران و مجریان سلامت در کنترل عوامل خطر سرطان را از اهداف برگزاری پویش ملی مبارزه با سرطان برشمرد. وی افزود: مردم به ویژه نوجوانان و جوانان، بیماران و خانواده ها، سیاستگذاران و مجریان خارج از حوزه سلامت و سیاستگذاران و مجریان حوزه سلامت از جمله گروه های هدف این برنامه به شمار می روند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه افزود: پویش ملی مبارزه با سرطان از سال 13۹۲ در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور آغاز شده است. وی تاکید کرد برای کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر از جمله سرطان، نیازمند توسعه همکاری های درون بخشی و برون بخشی به صورت ویژه هستیم.