اجرای دهمین بسیج ملی ترویج الگوی غذایی سالم در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دهمین بسیج ملی تغذیه در سال جاری با شعار"ترویج الگوی غذایی سالم با جایگزین­های غذایی سالم" از 14تا 30دیماه در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد همزمان با کل کشور اجرا می­شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت استان، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: این برنامه از 14 الی30 دی ماه با همکاری سازمان­ها و نهادهای موثر در سلامت به منظور ارتقاء آگاهی، نگرش و عملکرد خانواده­­ها در خصوص تغذیه سالم و جایگزین­های مواد غذایی، جلب حمایت سیاست­گذاران و مسئولان مرتبط در حوزه غذا و تغذیه و جلب همکاری رسانه­­های جمعی  آموزش مردم و فرهنگ­سازی اجرا می شود.

دکتر مهدی قلیان با بیان اینکه الگوی غذایی سالم شرط اصلی سلامتی است و یکی از ارکان اصلی خود مراقبتی، توجه به تغذیه و الگوی مصرف غذایی توسط خود فرد است، خاطر نشان کرد: رژیم غذایی ناسالم عامل خطر اصلی مرگ و میر ناشی از بیماریهای غیرواگیر از جمله بیماری­های قلبی عروقی، دیابت و برخی سرطان­ها است. وی افزود: عادات غذایی ناسالم علاوه بر اینکه یک پنجم مرگ­ها را در سراسر دنیا رقم می­زند مبلغی بالغ بر 2 تریلیون دلار درسال نیز بودجه به بخش سلامت تحمیل می­کند.

معاون بهداشت دانشگاه با بیان اینکه تقریبا از هر سه نفر یک نفر به چاقی و سایر اشکال سوء تغذیه مبتلاست اظهار کرد: پیش بینی­ها نشان می­دهد که این تعداد تا سال 2025 به یک نفر از دو نفر خواهد رسید که می توان با آموزش، اطلاع­رسانی و ترویج فرهنگ خود مراقبتی از آن جلوگیری کرد.