اجرای دهمین بسیج ملی ترویج الگوی غذایی سالم در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دهمین بسیج ملی تغذیه در سال جاری با شعار"ترویج الگوی غذایی سالم با جایگزین­های غذایی سالم" از 14تا 30دیماه در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد همزمان با کل کشور اجرا می­شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت استان، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: این برنامه از 14 الی30 دی ماه با همکاری سازمان­ها و نهادهای موثر در سلامت به منظور ارتقاء آگاهی، نگرش و عملکرد خانواده­­ها در خصوص تغذیه سالم و جایگزین­های مواد غذایی، جلب حمایت سیاست­گذاران و مسئولان مرتبط در حوزه غذا و تغذیه و جلب همکاری رسانه­­های جمعی  آموزش مردم و فرهنگ­سازی اجرا می شود.

دکتر مهدی قلیان با بیان اینکه الگوی غذایی سالم شرط اصلی سلامتی است و یکی از ارکان اصلی خود مراقبتی، توجه به تغذیه و الگوی مصرف غذایی توسط خود فرد است، خاطر نشان کرد: رژیم غذایی ناسالم عامل خطر اصلی مرگ و میر ناشی از بیماریهای غیرواگیر از جمله بیماری­های قلبی عروقی، دیابت و برخی سرطان­ها است. وی افزود: عادات غذایی ناسالم علاوه بر اینکه یک پنجم مرگ­ها را در سراسر دنیا رقم می­زند مبلغی بالغ بر 2 تریلیون دلار درسال نیز بودجه به بخش سلامت تحمیل می­کند.

معاون بهداشت دانشگاه با بیان اینکه تقریبا از هر سه نفر یک نفر به چاقی و سایر اشکال سوء تغذیه مبتلاست اظهار کرد: پیش بینی­ها نشان می­دهد که این تعداد تا سال 2025 به یک نفر از دو نفر خواهد رسید که می توان با آموزش، اطلاع­رسانی و ترویج فرهنگ خود مراقبتی از آن جلوگیری کرد.