کمکهاي اوليه روانشناختي و سلامت روان براي همه

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

همزمان با گراميداشت هفته سلامت روان( 24 لغايت 30 مهرماه) با شعار "کمکهاي اوليه روانشناختي و سلامت روان برای همه" همايش نقش روانشناسان در مراکز خدمات جامع سلامت در کاهش انگ ناشي از بيماريها و اختلالات روانپزشکي با حضور کارشناس مسئولان واحد سلامت روان شهرستانهاي تابعه و روانشناسان شاغل در مراکز خدمات جامع سلامت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکي مشهد در محل سالن اجتماعات بيمارستان ابن سينا برگزار گرديد.

 دکتر محمدرضا فياضي بردبار روانپزشک و عضو هیات علمي دانشگاه علوم پزشکي مشهد در اين همايش از انگ به عنوان بي عدالتي اجتماعي يادنمود و گفت: انگ برچسبي است که به گروهي خارج از جريان اصلي اجتماع زده شده و منجر به نگرش منفي افراد خارج از گروه مي‌شود. وي طرد شدن، تحقير شدن و مورد تبعيض واقع شدن افراد را از تبعات انگ زدن برشمرد.

دکتر فياضي ضمن اشاره به اينکه بيماريهاي رواني از جمله مواردي است که متاسفانه از سوي جامعه مورد انگ قرار مي گيرد، گفت: در حال حاضر 22 درصد جمعيت جامعه به يکي از انواع اختلالات روانپزشکي مبتلا هستند.

عضو هيئت علمي دانشگاه خاطرنشان کرد:  بيماريهاي رواني در کشور از نظر بار بيماريها در زنان رتبه اول و در مردان رتبه سوم را دارا مي‌باشد. وي در ادامه تاخير در درمان، کاهش اعتماد به نفس، گوشه‌گيري و کناره گيري از اجتماع، محروميت از فرصت ها و تبعيض اجتماعي و تاثير بر سياست گذاري هاي بهداشتي را از تبعات انگ زدن برشمرد.

انگ زدايي در بيماران ذهن از ديگر مباحثي بود که در اين همايش توسط دکتر بني اسدي متخصص روانپزشکي به آن پرداخته شد.

شايان ذکر است در اين مراسم با حضور قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه از برگزيدگان و فعالان حوزه سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد تقدير به عمل آمد.