آزمایشات قبل از ازدواج مهمترین گام در پیشگیری از شیوع تالاسمی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، انجام آزمایشات قبل از ازدواج را از مهمترین اقدامات در پیشگیری از شیوع بیماری  تالاسمی در جامعه برشمرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه، دکتر محمد جعفر صادقی که درحاشیه نشست تخصصی آموزشی تالاسمی سخن میگفت، اظهار داشت: شیوع بیماري تالاسمی در استان خراسان رضوي دو دهم در 10 هزار تولد زنده است، که این رقم در کشور یک در 10 هزار تولد زنده می باشد. وي اظهار داشت: تالاسمی یک بیماري خونی ژنتیکی است که مراقبت از آن از سال 1376 در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته است. دکتر صادقی اجباري شدن آزمایش تالاسمی  در قالب آزمایشات قبل از ازدواج و پیشگیري از تولد کودك مبتلا به تالاسمی را از جمله این برنامه ها برشمرد.

دکتر صادقی با بیان اینکه تالاسمی به 2 شکل شدید و خفیف بروز می کند،گفت: افراد مبتلا به تالاسمی خفیف فقط ناقل بیماري هستند و می توانند مانند افراد سالم زندگی کنند.  مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت افزود: اگر هر2 والد نوزاد، داراي ژن ناقل تالاسمی باشند، احتمال تولد فرزند مبتلا به تالاسمی شدید افزایش می یابد. وي اظهار کرد: توصیه می شود افرادي که بر اساس آزمایش ها ناقل بیماري هستند با هم ازدواج نکنند و در صورت ازدواج، فرزند آوري آنها باید تحت کنترل قرار گیرد. دکتر صادقی خاطر نشان کرد: از سال 1384 تاکنون 626 مادر باردار مشکوك به داشتن نوزاد تالاسمی در استان خراسان رضوي مورد بررسی و آزمایش قرار گرفتند که 546 مورد آنها جنین سالم و 80 مورد از این تعداد، جنین مبتلا به تالاسمی داشته اند. دکترصادقی افزود: در همین راستا براي 68 نفر آنان مجوز سقط صادر شده و 12 مادر باردار با وجود آموزش های لازم و هشدار در خصوص به دنیا آوردن نوزاد مبتلا به تالاسمی حاضر به انجام  سقط نشده و فرزند خود را به دنیا آورده اند.

دکتر صادقی با بیان اینکه هزینه آزمایشات جنینی براي مادران باردار مشکوك به نوزاد تالاسمی بیش از 20 میلیون ریال است گفت: پیرو سیاست وزارت بهداشت و درمان انجام این آزمایشات برای این گروه از مادران به صورت رایگان انجام می شود.. وي بار روحی، روانی و اجتماعی بیماری تالاسمی برای خانواده را بسیار سنگین خواند و گفت: هزینه دارو و درمان هر بیمار تالاسمی سالانه 200 هزار دلار برآورد می شود، لذا این مهم بر اجرای هرچه بهتر برنامه های پیشگیری تاکید دارد.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت در ادامه بیان داشت: تالاسمی یک بیماری ژنتیکی و نوعی کم خونی است که تا پایان عمر به طول می انجامدو فرد مبتلا را متحمل مشکلات و عوارض بیشماری میکند.

شایان ذکر است نشست تخصصی آموزشی تالاسمی با مشارکت معاونت بهداشت و معاونت اجتماعی دانشگاه و همکاری صمیمانه انجمن تالاسمی استان و حضور جمعی از مبتلایان تالاسمی در محل تالار ابن سینا برگزار شد.