برگزاری همایش روبان آبی به مناسبت روز جهانی دیابت

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

همزمان با "روز جهانی دیابت" همایش روبان آبی با مشارکت انجمن توسعه دیابت مهر پارسی، انجمن حامیان بانوان شریف استانداری و معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در محل فرهنگ سرای ترافیک شهر داری برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت استان، کارشناس مسئول برنامه دیابت معاونت بهداشت دانشگاه با اشاره به شعار امسال روز جهانی دیابت با عنوان" دیابت وزنان" گفت: . بیماری دیابت یکی از شایعترین بیماریهای غدد و متابولیک است که در سالهای اخیر در دنیا رو به افزایش است. وی اظهار داشت: تا پایان سال 2015 بیش از 415 میلیون نفر از افراد 20 تا 79 ساله دنیا مبتلا به دیابت بوده اند که این تعداد  تا سال 2040 از مرز 640 میلیون نفر خواهد گذشت.

آذر خورشاهی آموزش، پیشگیری و شناسایی به موقع را مهمترین استراتژی های کنترل دیابت بر شمرد و گفت: اقدامات پیشگیرانه در راستای کنترل دیابت در 3 سطح پیشگیری شامل پیشگیری از ابتلاء به بیماری، مدیریت و مراقبت از بیماری در صورت ابتلاء و کنترل و پیشگیری از ایجاد عوارض بیماری و جلوگیری از معلولیت در افراد مبتلا به دیابت می باشد.

خورشاهی با تاکید بر اینکه کم تحرکی، تغذیه نامناسب واضافه وزن سه ریسک فاکتور مهم درابتلا به دیابت نوع 2 می باشند و با اشاره به شعار روز جهانی دیابت با عنوان "دیابت و زنان " گفت: زنان بعنوان محور خانواده و جامعه می توانند نقش موثری در انتقال آموزش ها وپیاده سازی شیوه های صحیح زندگی در پیشگیری از دیابت داشته باشند .

شایان ذکر است در حاشیه این همایش که جمعی از بانوان و بیماران دیابتی نیز حضور داشتند  نمایشگاهی با عنوان غذای سالم ، همچنین تشکیل حلقه آبی توسط بیماران دیابتی اجرا گردید.