ایرانی ها 3 برابر آمار جهانی شکر ، 3 برابر نمک و 4 برابر نوشابه مصرف می کنند

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

براساس بررسی­های انجام شده، مردم ایران 3 برابر بیشتر از آمار جهانی شکر، 3 برابر نمک و 4 برابر نوشابه مصرف می­کنند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه، دانشیار گروه آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد که در جلسه آموزشی کارکنان شرکت آب منطقه­ای استان خراسان رضوی سخن می­گفت، با اشاره به شروع بسیج ملی تغذیه در استان همزمان با کل کشور از تاریخ 14 لغایت 30 دی ماه اظهار داشت: با توجه به وضعیت تغذیه جامعه، اصلاح الگوی تغذیه­ای با آموزش­های بنیادین و آگاه کردن مردم از تبعات الگوی غذایی غلط می­تواند از عوارض ناشی از آن در آینده بکاهد.

دکتر محمد واحدیان با تاکید بر این نکته که ارتقاء سواد سلامت جامعه گامی مهم در جهت رسیدن به سطوح بالا بهره­وری می­باشد گفت: در حال حاضر وضعیت سواد سلامت مردم در حد مطلوبی نبوده بطوری که بیش از 50 درصد جامعه از سواد سلامت کافی بی­بهره­اند و بسیاری از آموخته­های سلامتی خود را از منابع نامعتبر دریافت می­کنند. وی برنامه­ریزی و آموزش در راستای ارتقاء سواد سلامت جامعه و اصلاح سبک زندگی افراد را از مهمترین مسئولیت­ها و برنامه­های متولیان سلامت کشور برشمرد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه گفت: تغذیه سالم و مناسب نقشی اساسی در ارتقاء و حفظ سلامت جامعه دارد. وی اظهار داشت: نگاهی به آمارها نشان می­دهد نیمی از مردم کشور دچار اضافه وزن و چاقی هستند و این در حالی است که اضافه وزن و چاقی عامل خطرساز و تهدید کننده بیماری­های غیرواگیر از جمله بیماری های قلبی و عروقی، دیابت نوع 2 و سرطان­ها می­باشد که این نکته بر ضرورت توجه به اصلاح شیوه تغذیه­ای مردم تاکید دارد.

دکتر واحدیان در این جلسه آموزشی که با هدف ارتقاء سواد سلامت پرسنل شرکت آب منطقه ای استان در خصوص تغذیه سالم برگزار شد در خصوص عوارض مصرف غذاهای آماده به عنوان یکی از عوامل تهدید کننده سلامت مردم به بحث پرداخت و خاطر نشان کرد : فست فودها دارای چربی، قند و نمک بالایی بوده و ویتامین­ها، املاح و فیبرهای غذایی کمی دارند و مصرف مداوم آنها می­تواند سبب بروز چاقی و انواع بیماریهای مزمن ناشی از آن مثل بیماری های قلبی عروقی، کلیوی، دیابت و سرطان­ها گردد.

شایان ذکر است 14 لغایت 30 دی ماه بسیج ملی تغذیه با شعار الگوی غذایی سالم با جایگزینی غذای سالم می­باشد.