نکاتی در خصوص انتشار ویروس کرونا از طریق کولرها

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بهتر است افراد در مکان‌های عمومی که از کولرهای آبی و گازی استفاده می‌شود، ماسک بزنند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد و به نقل از وبدا وزارت بهداشت، دکتر عباس شاهسونی درباره احتمال انتشار ویروس کرونا از طریق کولرها با بیان اینکه کولرهای آبی، هوا را از بیرون مکش کرده و وارد فضای داخلی می‌کنند، اظهار داشت: اگر کولر آبی در منازل استفاده می‌شود مشکلی به وجود نمی آورد ولی  بهتر است که پنجره کمی باز باشد تا هوا به سمت بیرون هدایت شود. وی در خصوص استفاده از کولر آبی در اداره‌ها و فضاهای عمومی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه کولرهای آبی هوا را به جریان می‌اندازند، اگر کسی در این فضاها مبتلا به ویروس کرونا باشد قطرات تنفسی او در هوا منتشر شده و راهی برای انتقال ویروس کرونا می باشد، بهتر است همه افراد در اداره‌ها و فضاهای عمومی که از کولر آبی استفاده می‌شود، از ماسک استفاده کنند. البته در منازلی که از کولر آبی استفاده می‌شود، نیازی به استفاده از ماسک نیست.

 دکتر شاهسونی همچنین در خصوص استفاده از کولرهای گازی افزود: کولر گازی هوای داخل را مکش کرده و خنک می‌کند و دوباره در همان فضا پخش می کند، بنابراین اگر ویروس در فضا وجود داشته باشد، ممکن است ویروس منتشر شود. این مشکل همچنان در مورد منازل مشکلی نداشته چون افراد در کنار هم در منزل زندگی می‌کنند و تعامل وجود دارد.

 رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در ادامه گفت: در اداره‌ها و فضاهای عمومی که از کولر گازی استفاده می‌شود هم باید افراد از ماسک استفاده کنند. حتی اگر افراد در پاساژها در راهروها تردد می‌کنند هم به دلیل استفاده از کولر گازی در مغازه‌ها، بهتر است از ماسک استفاده کنند.

 دکترشاهسونی افزود: البته یکی از مزیت‌های کولر گازی این است که مکش از بالا انجام می‌شود و به علت اینکه ویروس کرونا از طریق قطرات تنفسی منتقل می‌شود و این قطرات سنگین هستند و در سطح پایین وجود دارند، احتمال وجود ویروس در فضای بالاتر کمتر است.وی ادامه داد: به هر حال بهتر است افراد در معرض جریان مستقیم هوای کولر نباشند و دریچه‌ها به شکلی تنظیم شود که هوا به سمت سقف برود.

وی درباره فیلترهای کولر گازی بیان کرد: توصیه می شود فیلترکولرهای گازی در اداره‌ها و فضاهای عمومی به صورت روزانه شسته و دوباره استفاده شود.

 رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درباره چیلرها نیز اظهار کرد: تا حد امکان بهتر است که چیلر هوای بیشتری را از بیرون دریافت کند. برخی از چیلرها هوا را از داخل مکش کرده و خنک می‌کنند، اما بهتر است که بخش اعظم هوا از بیرون مکش شود.

 شاهسونی درباره بخش‌های بستری یا بیمارستان‌ها که افراد مبتلا به ویروس کرونا حضور دارند نیز گفت: سیستم تهویه در بیمارستان‌ها از زمان شیوع کرونا به این صورت است که در بخش‌های بستری بیماران کرونایی هوا مستقیم به سمت بیرون هدایت می‌شود و این طور نیست که هوای بخش بیماران کرونایی به سایر بخش‌ها وارد شود. در این زمینه دستورالعملی هم تهیه و به بیمارستان‌ها ابلاغ شده است.

وی درباره کولر اتومبیل‌ها نیز بیان کرد: وقتی فرد به تنهایی در اتومبیل حضور دارد و کولر روشن است، نیازی به ماسک نیست. ولی اگر فرد دیگری در اتومبیل حضور دارد یا در تاکسی‌ها اگر کولر روشن باشد، بهتر است فرد از ماسک استفاده کند. همچنین بهتر است گردش هوای داخل اتومبیل در زمانی که فرد به تنهایی در اتومبیل حضور دارد و کولر روشن است، برقرار باشد.