امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

مسئول سامانه تلفنی 191 پاسخگویی به سؤالات کرونایی، بابت بی‌توجهی‌ها به دستورالعمل های بهداشتی  از زمان رسیدن به وضعیت آبی ابراز نگرانی کرد.

دکتر زهرا اباصلتی گفت: تعداد تماس‌های روزانه مردمی با سامانه 191 قبل رسیدن به وضعیت مشهد و دیگر شهرهای استان به رنگ آبی تا هزار تماس بود که اکنون این عدد به 200 تماس رسیده و کاهشی 80 درصدی در این خصوص داشته‌ایم.وی افزود: در تماس‌های مردمی تأکید ویژه بر مراجعه به‌موقع افرادی که با بیمار مشکوک و مثبت کرونا در ارتباط بودند به مراکز منتخب کرونا شده است، اما متأسفانه اکثر این افراد بی‌توجه هستند که این مهم خود بسیار خطرناک است، زیرا ممکن است که ناقل بدون علامت باشند و به خود و دیگران آسیب برسانند و ناخواسته وضعیت بحرانی دیگری ایجاد شود

مسئول سامانه تلفنی 191 پاسخگویی به سؤالات کرونایی بیان کرد: گرچه 60 درصد استان آبی و 40 درصد دیگر زرد است، اما نباید این مهم به معنای فراموشی استفاده از ماسک، حفظ فاصله اجتماعی و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی باشد، زیرا با کوچکترین غفلت مجدد به وضعیت‌های نارنجی و قرمز باز می‌گردیم.دکتر اباصلتی با بیان اینکه یکی از مهمترین مباحث این روزها پس از رسیدن به وضعیت آبی بحث بازگشایی مدارس از ابتدای بهمن ماه امسال است، خاطرنشان کرد: در جلسه‌ای که با مسئولان اداره آموزش و پرورش خراسان رضوی داشتیم اعلام کردیم که حداکثر ظرفیت هرکلاس 10 نفر و سقف آمار حضور دانش‌آموزان در هر مدرسه 50 نفر باشد و تأکید مؤکد داشتیم که حضور بیش از میزان در مدرسه و سر کلاس‌ها ممنوع است.وی اضافه کرد: دانش‌آموزان باید در زمان کلاس و زنگ تفریح 3 موضوع بسیار مهم استفاده از ماسک، حفظ فاصله اجتماعی و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند.مسئول سامانه تلفنی 191 پاسخگویی به سؤالات کرونایی با بیان اینکه طبق مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا بوفه مدارس مجاز به فعالیت نیستند، خاطرنشان کرد: بچه‌ها تغذیه خود را باید از منزل ببرند، ضمن اینکه نباید همچون زمان قبل از کرونا خوراکی‌ها را به دوستانشان تعارف کنند و یا از خوراکی‌های آنان بخورند، زیرا همین موضوع ممکن است خطرناک باشد و ناخواسته برای دانش‌آموزان ایجاد مشکل شود.دکتر اباصلتی گفت: تأکید ویژه‌مان به مدیران، معاونان و معلمان مدارس این است که در زمان حضور دانش‌آموزان در مدرسه (از لحظه ورود تا لحظه خروج) مراقبت ویژه‌ای از آنان در زمان‌های کلاس درس و زنگ تفریح داشته باشند و مانع از ایجاد هرگونه تجمعی بشوند.

وی افزود: نکته بسیار مهم دیگری که در جلسه مسئولان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با مدیران اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی مطرح شد درخصوص تهویه مناسب فضاهای سرپوشیده مدرسه شامل راهرو، دفتر، کلاس درس، نمازخانه، سرویس بهداشتی و دیگر مکان‌های مسقف بود، زیرا شدت و سرعت انتقال ویروس‌ها و میکروب‌ها در فضای سرپوشیده به مراتب بیشتر از فضاهای روباز بوده و باید در این رابطه توجهی ویژه و نظارتی جدی داشته باشیم.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: در قالب طرح شهید سلیمانی تا کنون 38 هزار و 625 خانوار آسیب پذیر، تحت حمایت قرار گرفته اند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت،دکتر سید کاظم فرهمند با بیان اینکه طرح شهید سلیمانی از 20 آبان در مناطق تحت پوشش دانشگاه به اجرا در آمد خاطر نشان کرد: در قالب این طرح تیم های حمایتی، رهگیری، مراقبتی و نظارتی فعال و به صورت محله محور و خانه به خانه در مسیر کنترل ویروس کرونا تلاش می کنند.

وی تصریح کرد: در قالب این برنامه 766 تیم حمایتی، یک هزار و 469 تیم رهگیری، 72 تیم مراقبتی و 398 تیم نظارتی با همکاری بسیج جامعه پزشکی، بسیج، هلال احمر، کمیته امداد و سایر نهادهای مرتبط تشکیل شده است و کاهش آمار ابتلا و بستری ناشی از کرونا مهمترین دستاوردی است که این طرح در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد داشته است.

 قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه حضور داوطلبانه مردم در تمامی برهه‌های زمانی از ابتدای انقلاب تاکنون بی‌نظیر بوده است، خاطرنشان کرد: در ایام بحران کرونا می‌توانیم با نگرش مثبت، تمرکز بالا و اطمینان دادن به خود و دیگران در جهت فرارسیدن روزهای خوب در نبرد با این ویروس منحوس پیروز شویم، چیزی که دور از دسترس نیست و فقط توجه بیش از پیش مردم را در همکاری با مدافعان سلامت می‌خواهد که همان در خانه ماندن، عدم خروج غیرضرور از منزل، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، حفظ فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و شستن دست‌ها با آب و صابون به مدت 20 ثانیه است.

وی استفاده از توان نیروهای مقاومت بسیج و مشارکت های مردمی، اجرای برنامه به شکل محله محور، تکیه بر نظام شبکه بهداشتی، درمانی گسترده و قوی کشور، رعایت موازین کنترل عفونت و حفاظت فردی، بهره مندی از ظرفیت های برنامه هر خانه یک پایگاه سلامت و .... را از مهمترین اصول اجرای این برنامه عنوان نمود.

دکتر فرهمند خاطر نشان کرد: اطلاع رسانی با هدف رعایت دستورالعمل های بهداشتی توسط افراد، کمک به شناسایی و ارجاع به موقع مبتلایان به مراکز درمانی، کمک به رفع موانع قرنطینه، کمک های معیشتی، پیگیری امور شخصی، فراهم آوری خدمات تکمیل درمان و .... از  جمله مواردی است که در این طرح به آن پرداخته می شود.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: تا کنون435 هزار و 225 نفر از گروه های هدف، تحت پوشش گام چهارم غربالگری طرح شهید حاج قاسم سلیمانی "مسجد سنگر سلامت" قرار گرفتند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه، دکتر مهدی قلیان خاطر نشان کرد: در  قالب این طرح 15 هزار و 25 نفر نیاز به پیگیری داشتند که از این تعداد13 هزار و 347 نفر مورد بررسی قرار گرفته و اقدامات لازم برای آنها انجام شده است.

وی با بیان اینکه طرح "شهید سردارحاج قاسم سلیمانی" با راهبرد مدیریت و کنترل اپیدمی کووید – ۱۹ به شیوه محله و خانوار محور و مبتنی بر برنامه «هر خانه یک پایگاه سلامت»، به اجرا در آمده است تصریح کرد: اطلاع رسانی با هدف رعایت دستورالعمل های  بهداشتی توسط افراد، کمک به شناسایی و ارجاع به موقع مبتلایان به مراکز درمانی، کمک به رفع موانع قرنطینه، کمک های معیشتی، پیگیری امور شخصی، فراهم آوری خدمات تکمیل درمان و .... از  جمله مواردی است که در این طرح به آن پرداخته می شود.

مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی نیز در این راستا اظهار داشت: هدف اصلی طرح مسجد سنگر سلامت باید منتهی به در خانه نگه داشتن بیماران مبتلا به کرونا شود، زیرا اگر فرد مبتلا در خانه بماند از ابتلای 35 نفر دیگر و مرگ یک نفر جلوگیری می شود که اقدام بسیار موثری در قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا انجام می شود.

دکتر ذاکریان افزود: یکی دیگر از اقداماتی که در این طرح در حال اجرا است، طرح آمرین سلامت است که ما به نوعی در بحث رعایت پروتکل های بهداشتی در اصناف، مشاغل محلی، تجمعات محلی و مراسم ختم و عروسی که امروز مشکل ساز شده اند، از ظرفیت امر به معروف استفاده کرده ایم و مردم بر اساس پروتکل های ابلاغی امر به معروف سلامت می شوند.

وی افزود: این طرح به صورت محله‌محور و با مرکزیت مساجد استان اجرا می‌شود که طبق تقسیم بندی جغرافیایی 150 حوزه مقاومت بسیج در استان خراسان رضوی عامل اجرای طرح مسجد سنگر سلامت شده اند، به صورتی که با تشکیل هسته هایی شامل امور مساجد خراسان رضوی، نمایندگان بسیج و دانشگاه علوم پزشکی این طرح در 2400 مسجد و محله در سراسر استان در حال اجرا است.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، روند نزولی آمار ابتلا به کرونا را نتیجه عزم ملی و مشارکت همگانی دانست و اظهار داشت: برای قطع کامل زنجیره انتقال کرونا، مردم باید همچنان به همکاری خود با مدافعان سلامت ادامه دهند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر مهدی قلیان با بیان اینکه ایجاد محدودیت های ترافیکی، تعطیلی اصناف و رعایت دستورالعملهای بهداشتی از مهم ترین عوامل کاهش چشمگیر آمار ابتلا به کرونا محسوب می شود خاطر نشان کرد: نباید احساس کنیم که محدودیت‌ها تمام شده و ویروس از بین رفته است زیرا به محض اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی نگیریم شاهد اوج دوباره بیماری بویژه با توجه به شیوع موج جدید آن در اروپا خواهیم بود.

وی با اشاره به تغییر وضعیت شهر مشهد  از زرد به آبی  تصریح کرد:  رفتار مردم، در تعیین شرایط یک شهر یا استان بسیار مهم است. باید گفت که همشهریان و هم استانی ها در این زمینه همکاری بالایی را با مراکز بهداشتی داشته و توصیه های بهداشتی را به نحو مناسبی رعایت
کرده اند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: هرچند که برای رسیدن به وضعیت سفید جدیتی بیش از پیش مورد نیاز است و باید شرایط و اتفاقات در روزها و هفته های آینده رصد شود اما نکته ای که بسیار اهمیت دارد این است که با تمام همت و تلاشی که انجام شده است، پایداری وضعیت آبی بسیار شکننده است و عدم جدیت مردم و مسئولان دوباره وضعیت نگران کننده کرونایی ممکن است حاکم شود.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

مسئول تیم نظارتی طرح شهید سلیمانی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت:  طرح شهید سلیمانی از نیمه دوم آبان ماه آغاز شده و تاکنون 1197 نفر جهت همکاری با تیم‌های نظارتی این طرح ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد 294 نفر از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، 298 نفر از بسیج، 111 نفر از جمعیت هلال احمر، 33 نفر از دفاتر خدمات سلامت، 140 نفر از سایر ارگان‌ها و 121 نفر هم سایر موارد بوده‌اند و این نفرات در قالب 254 تیم نظارتی فعال هستند؛

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه، مهندس علی اصغر حسنی افزود: تاکنون 85 هزار و 750 بازدید توسط تیم‌های نظارتی طرح شهید سلیمانی صورت پذیرفته که نتیجه این بازدیدها منجر به صدور 3337 اخطار و 1261 مورد پلمب و 2076 مورد معرفی به دستگاه قضایی شده است.

مهندس حسنی با بیان اینکه از زمان اجرای این طرح تاکنون در شهر مشهد به‌طور متوسط 78 درصد پروتکل های بهداشتی رعایت شده و میانگین آن در شهرستان‌ها هم 77.5 درصد بوده است، خاطرنشان کرد: نتیجه نظارت‌های صورت گرفته حاکی از رعایت 66 درصدی پروتکل های بهداشتی در دستگاه‌های اجرایی مشهد و 80.6 درصدی در دستگاه‌های اجرایی شهرستان‌ها، 79.4 درصدی در مراکز گردشگری و اقامتی مشهد و 82.5 درصدی در مراکز گردشگری و اقامتی شهرستان‌ها، همچنین 78 درصدی در مراکز خدماتی مشهد و 68.5 درصدی در مراکز خدماتی شهرستان‌ها و 56.5 درصدی در اصناف مشهد و 77.4 درصدی اصناف شهرستان‌ها بوده است.

توزیع 120 هزار بسته معیشتی و بهداشتی در میان خانواده‌های محروم و آسیب‌دیده از کرونا

مسئول تیم حمایتی طرح شهید سلیمانی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: با اجرای طرح شهید سلیمانی اثرپذیری بسیارخوبی در کاهش ۶۰ تا ٧۰ درصدی آمار مبتلا، بستری و فوتی کرونایی داشتیم. دکتر محمدحسن درخشان با بیان اینکه از ابتدای اجرای طرح شهید سلیمانی تاکنون ١٢۰ هزار بسته معیشتی و بهداشتی در اختیار نیازمندان و آسیب‌دیدگان از کرونا قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: در طول این مدت ۶۰ هزار بسته معیشتی و ۶۰ هزار بسته بهداشتی در میان خانوارهای محروم و آسیب‌دیده از کرونا توزیع شده و در کنار آن مراقبان ما تأکید ویژه بر در خانه ماندن به تمامی گروه‌های سنی به‌خصوص سالمندان دارند تادر معرض ویروس کرونا قرار نگیرند.

بیش از 27 هزار نفر توسط اعضای تیم مراقبتی شهید سلیمانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد کنترل شدند

مسئول تیم مراقبتی شهید سلیمانی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم بیان کرد: از زمان آغاز طرح شهید سلیمانی تاکنون 27 هزارو 110 نفر توسط اعضای تیم مراقبتی شهید سلیمانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد کنترل شدند و اعضای این تیم در قالب دو گروه مراقبتی رهگیری و مراقبت در منزل فعال هستند؛ اگر فرد علامت‌دار باشد از وی تست رپید گرفته می‌شود و اگر هم مشکل معیشتی داشت در اختیار تیم حمایتی قرار می‌گیرد.

دکتر محمدجعفر صادقی با بیان اینکه آبی شدن مشهد و دیگر شهرستان‌های خراسان رضوی به‌دلیل همکاری شایسته مردم در آذر ماه و همکاری بالای 70 درصدی آنان در بحث رعایت پروتکل های بهداشتی بوده است، خاطرنشان کرد: اگر همین همراهی قابل تقدیر مردم با خادمان حوزه سلامت تداوم یابد می‌توانیم مانع از رقم خوردن زمستان سیاهی که سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است در شهر، استان و کشور خود بشویم و بتوانیم به‌زودی زود جشن ریشه‌کنی ویروس منحوس کرونا را بگیریم.