امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

مدیر گروه سلامت محیط و کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: زائران برای تشرف به حرم مطهر حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) باید وسایل فردی نظیر ماسک، دستکش، چادر و جانماز شخصی همراه داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه، مهندس علی اصغر حسنی با بیان اینکه همگام با گشوده شدن صحن‌های حرم مطهر رضوی رعایت دستورالعمل بازگشایی آستان‌های مقدس و اماکن متبرکه که از سوی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا ابلاغ شده است مورد تاکید است خاطر نشان کرد: این دستورالعمل بر پایه اصل فاصله گذاری اجتماعی، آموزش زائران، اجرای موازین بهداشتی و ضد عفونی با کلر پنج درصد تنظیم و تصویب شده است.

وی ادامه داد: در بدو ورود زائر به حرم مطهر یک بسته شامل زیارت نامه، یک بروشور حاوی نکات بهداشتی و کیسه نایلونی یکبار مصرف برای قرار دادن کفش ها به زائران داده می‌شود.

وی بر تمهیدات فاصله گذاری فیزیکی به عنوان یکی از مهمترین ارکان‌های پیشگیری از شیوع کرونا تاکید و عنوان کرد: طبق دستورالعمل مربوطه مکان های غیر ضروری از جمله موزه‌ها، کتابخانه‌ها و مهمانپذیرها که بطور مستقیم به زیارت زائران مربوط نمی‌شود بسته خواهد بود و همچنین برگزاری برنامه‌های فرهنگی که مستلزم تجمع افراد باشد، برگزار نمی شود.

وی گفت: تمامی کفشداری‌ها، سقاخانه ها و آبخوری‌ها به استثنای آبخوری‌های مجهز به چشم الکترونیک در مدت اجرای دستورالعمل بازگشایی حرم مطهر رضوی تعطیل خواهد بود.

مدیر گروه بهداشت محیط  دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: امکان زیارت و عبادت به صورت مرحله‌ای و با توجه به شرایط و اقتضائات مربوطه فراهم خواهد شد، به طوریکه در مرحله اول بست‌ها و صحن‌ها و مکان‌های روباز، مرحله دوم شبستان‌ها و رواق ها و در مرحله سوم مضجع شریف بازگشایی خواهد شد.

مهندس حسنی گفت: نصب و تامین مکان و سیستم ضد عفونی کننده دست ترجیحا به صورت چشم الکترونیکی در ورودی و خروجی های  اماکن متبرکه برای استفاده زائران مورد تاکید قرار گرفته است.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

بر اساس اعلام وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، فعالیت رستوران­ها با رعایت پروتکل­های بهداشتی از امروز آغاز می­شود.                                                                                                                                             

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه، با پایان یافتن ماه مبارک رمضان فعالیت کلیه رستوران­ها و مراکز عرضه مواد غذایی که عرضه  را به صورت بیرون بر انجام می­دهند و نیز با رعایت پروتکل­های بهداشتی با پذیرش مشتری بلامانع خواهد بود.

در همین راستا تمامی رستوران­ها و مراکز عرضه مواد غذایی برای ادامه فعالیت باید درسامانه salamat.gov.ir  نام نویسی کنند.

لازم به ذکر است کماکان فعالیت واحدهای سونا، ماساژ، تالارهای پذیرایی و کلیه ورزش های پربرخورد همانند کشتی و کاراته تا اطلاع بعدی ممنوع خواهد بود .

گفتنی است عرضه قلیان اکیدا ممنوع بوده و با واحدهایی که این موضوع را رعایت نکنند برخورد خواهد شد.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

کارشناس سلامت هوا و محیط زیست معاونت بهداشت دانشگاه با اشاره به اینکه ششم لغایت دوازدهم خرداد ماه به نام هفته ملی مبارزه با دخانیات نامگذاری شده است، گفت: امسال با توجه به شرایط خاص کشور از لحاظ شیوع کرونا  به بیان آسیب‌های ناشی از مصرف دخانیات در مسیر ابتلا به کرونا پرداخته خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه، مهندس غلامرضا فرحزاد با تاکید بر نظارتهای مستمر تیم­های نظارتی معاونت بهداشت در جهت مقابله با عرضه دخانیات، گفت: با همکاری نیروی انتظامی و دستگاه قضایی کلیه مراکز رسمی عرضه قلیان تعطیل شدند و به تازگی نیز 4 هزار قلیان معدوم شده است،  مراکز زیرزمینی غیرمجاز هم از طریق شکایات مردمی رسیدگی شده و با حضور گشت‌های نظارتی تعداد زیادی از این مراکز پلمپ شده و افراد متخلف تحویل مراجع قضایی شدند.

مهندس فرحزاد در رابطه با برنامه‌های ویژه امسال در هفته ملی مبارزه با دخانیات، گفت: برنامه‌های آموزشی، طرح تشدید جمع‌آوری قلیان به‌خصوص در طرقبه‌ و شاندیز و... آگاهی‌رسانی در رابطه آُسیب‌های جسمی و روحی ناشی از مصرف قلیان به ویژه در جوانان از جمله برنامه‌های شاخص امسال می باشد و تلاش می شود با هدف پیشگیری از تشدید بحران کرونا، آموزش‌های لازم و ضروری را با همکاری رسانه‌ها و شهرداری داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: دخانیات دودی و غیردودی همچون سیگار، قلیان، موادمخدر، ناس و غیره آسیب‌های زیادی به سلامت جامعه می زند و اینگونه نیست که فقط این آسیب شامل مصرف‌کنندگان مواد دخانی باشد، زیرا که ا فرادی که در معرض این افراد قرار می‌گیرند هم دچار آسیب می‌شود و اگر نگوییم میزان این آسیب بیشتر نبوده، اما کمترهم نیست.

کارشناس سلامت هوا و محیط زیست معاونت بهداشت دانشگاه با تأکید براجتناب از حضور در جمع‌های عمومی و خصوصی در این دوران بحرانی به صورت اکید توصیه نمود از مصرف دخانیات به ویژه قلیان که عامل انتقال ویروس کرونا می باشد  به طور جدی خودداری شود چرا که بی‌شک این خطر در این ایام که با کوچکترین خطایی امکان ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد بیش از پیش حس می‌شود.

مهندس فرحزاد با ذکر این نکته که سلامتی یک نعمت گرانبها می باشد بیان کرد: سلامتی هیچ جایگزینی نداردو باید همواره قدر این نعمت بزرگ خدادادی را بدانیم؛ مصرف دخانیات بسیار آسیب‌زا بوده و از جمله آسیب‌هایی که به واسطه مصرف دخانیات تحمیل می‌شود می‌توان به گرفتگی عروق قلبی، آسیب ریه، سرطان، ضعف بینایی، تضعیف سیستم دفاعی بدن، تضعیف قوای جسمی و غیره اشاره کرد و به گفته متخصصان با مصرف دخانیات آسیبی بزرگ بر خود و اطرافیانمان وارد خواهیم کرد.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با توجه به بازگشایی صحن­های متبرک رضوی، بر رعایت کامل پروتکل­های بهداشتی تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه، دکتر مهدی قلیان در جلسه هماهنگی اجرای پروتکل­های بهداشتی در صحن­های حرم مطهر رضوی که با حضور مدیر درمان آستان قدس و نمایندگانی از سازمان هلال احمر، بسیج جامعه پزشکی، معاونت بهداشت و درمان سپاه امام رضا (ع) و رئیس مرکز بهداشت ثامن شهرستان مشهد برگزار شد  اظهار داشت: با توجه به حضور زائران علی­ابن­موسی الرضا (ع) از اقصی نقاط کشور، تا زمانی که هر کدام از مناطق و شهرهای کشور از نظر شیوع کرونا وضعیت قرمز داشته باشند، وضعیت مشهد نیز از نظر کرونا قرمز خواهد بود که این خود تاکیدی بر اهمیت نظارت و کنترل هر چه بیشتر در این شهر می­باشد.

دکتر قلیان خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط موجود بحران کرونا و حضور زائران در شهر مشهد، خدمات سلامتی به طور ویژه در اطراف حرم مطهر رضوی در حال انجام می­باشد. وی نظارت بر اماکن اقامتی، اصناف، اماکن عمومی، رستوران­ها و محل­های تولید و عرضه مواد غذایی را از مهم­ترین این خدمات برشمرد و گفت: باید به مردم آموزش دهیم با رعایت کامل موارد بهداشتی با کرونا زندگی کنندتا با کنترل ویروس وضعیت کرونا در کشور سبز شود.

دکتر قلیان تاکید کرد به منظور موفقیت در کنترل و مراقبت کرونا در حرم مطهر، باید مدیریت به صورت واحد توسط یک ارگان انجام شده و دیگر سازمان­ها و بخش­ها ملزم به همکاری و مشارکت باشند.

معاون بهداشت دانشگاه تجربه همدلی کلیه سازمان­ها و نهادهای استان در کنترل کرونا را بهترین درس آموخته این بحران برشمرد و گفت: این همدلی و مشارکت در سطح استان به صورت بسیار زیبا در بحران کرونا مشهود است.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

سی و یکم ماه می، روز جهانی بدون دخانیات و 6 لغایت 12 خردادماه هفته ملی بدون دخانیات نامگذاری و شعار این هفته "محافظت از سلامت عمومی در برابر ترفندهای صنایع دخانی و بیماری کرونا" شده است.

 به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت استان، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: همه ساله به مناسبت بزرگداشت روز جهانی بدون دخانیات در تاریخ 31 ماه می، اقدامات هماهنگی و گسترده ای در سراسر جهان برای تنویر افکار عمومی درخصوص مضرات استعمال دخانیات انجام می شود.

دکتر مهدی قلیان فعالیتها و اقدامات برای افزایش آگاهی عمومی، بخصوص جوانان، درخصوص تاثیرات مضر دخانیات، از سرطان تا بیماریهای تنفسی مزمن، اهمیت کاهش مصرف دخانیات و همچنین خطرات مواجهه با دود دست دوم و سوم را از برنامه های مهم در این راستا برشمرد و گفت: با توجه به اپیدمی کووید 19 و ترفندهای صنایع دخانی برای سوء استفاده از این فرصت برای منافع خود و گسترش بازار مصرف، شعار ملی امسال هفته بدون دخانیات « محافظت از سلامت عمومی در برابر ترفندهای صنایع دخانی و بیماری کرونا» تعیین شده است.

 معاون بهداشت دانشگاه مصرف دخانیات عامل تشدید کننده بیماری کرونا ویروس، ترک دخانیات یک ضرورت برای پیشگیری از بیماری کرونا ویروس، محصولات نوپدید دخانی گمراه کننده و اعتیادآور، صنعت دخانیات تهدید برای سلامت همگانی، اماکن عمومی عاری از دخانیات حقی برای همه، نوجوانان و جوانان در تیررس صنایع دخانی و افزایش مالیات در محصولات دخانی و راهکار جهانی کاهش مصرف را از عناوین روزشمار این هفته عنوان نمود.