بازدید رئیس دانشگاه از ایستگاه های موقت کنترل فشار خون در حرم مطهر امام رضا(ع)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

دکتر محمدرضا دارابی در حاشیه بازدید از پایگاه‌های سیار طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در جوار حرم مطهر رضوی که با همراهی معاون بهداشت دانشگاه و جمعی از مدیران مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی صورت گرفت گفت: دانشگاه علوم پزشکی مشهد از هرگونه همکاری هدفمند، قانون‌مند و ضابطه‌مند در راستای ارتقای شاخصه‌های بهداشت و درمان کشور استقبال می‌کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد به طرح بسیج ملی کنترل فشارخون اشاره و عنوان کرد: این طرح با ابلاغ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور به منظور سنجش فشارخون افراد بالای 30 سال از 27 اردیبهشت تا 15 تیر سال جاری در حال برگزاری است.

وی از فشارخون به‌عنوان یکی از بیماری‌های خاموش نام برد و افزود: بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته از هر چهار نفر، یک نفر احتمال ابتلا به بیماری فشارخون دارد که اگر فشارخون از 140 روی 90 بیشتر باشد پرفشاری خون یا بیماری فشارخون نامیده می‌شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد به نقش مصرف نمک در ایجاد بیماری فشارخون اشاره و بیان کرد: پایگاه‌های سیار کنترل فشارخون در کشور با هدف غربالگری عموم اقشار مردم برپا شده است، بدین‌ترتیب افراد دارای فشارخون بالا شناسایی می‌شوند تا تحت درمان قرار گیرند و توصیه‌های بهداشتی و غذایی به آنان ارائه شود.

دکتردارابی ضمن تقدیر از خدمات مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی در راه‌‌اندازی پایگاه‌های سیار بسیج ملی کنترل فشارخون در جوار بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) گفت: اطلاعات سنجش فشارخون زائران و مجاوران مراجعه‌کننده به این پایگاه‌ها در سامانه مربوطه ثبت‌شده و نتایج آن به ایشان اعلام می‌شود.

وی به قدمت طولانی دارالشفاء امام رضا(ع) اشاره و اضافه کرد: این دارالشفاء برای تمامی زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی شناخته شده است و فعالیت‌های آن نقش تأثیرگذاری در ارائه خدمات درمانی به زائران در مشهد دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: اگرچه متولی امر بهداشت و درمان مردم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کشور است، اما ما از همکاری تمامی نهادها و مراکز چه بخش خیریه و چه بخش خصوصی به ویژه مجموعه آستان قدس رضوی که می‌توانند در این زمینه کمک کنند استقبال می‌کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این بازدید از دو پایگاه سیار طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در ورودی شیخ طوسی و ورودی باب‌الرضا(ع) حرم مطهر رضوی دیدن کرد و با گوشه‌ای از خدمات خادمیاران سلامت رضوی همکار با مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی در این پایگاه‌ها آشنا شد.