435 هزار نفر در استان خراسان رضوی تحت پوشش گام چهارم غربالگری کرونا قرار گرفتند

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: تا کنون435 هزار و 225 نفر از گروه های هدف، تحت پوشش گام چهارم غربالگری طرح شهید حاج قاسم سلیمانی "مسجد سنگر سلامت" قرار گرفتند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه، دکتر مهدی قلیان خاطر نشان کرد: در  قالب این طرح 15 هزار و 25 نفر نیاز به پیگیری داشتند که از این تعداد13 هزار و 347 نفر مورد بررسی قرار گرفته و اقدامات لازم برای آنها انجام شده است.

وی با بیان اینکه طرح "شهید سردارحاج قاسم سلیمانی" با راهبرد مدیریت و کنترل اپیدمی کووید – ۱۹ به شیوه محله و خانوار محور و مبتنی بر برنامه «هر خانه یک پایگاه سلامت»، به اجرا در آمده است تصریح کرد: اطلاع رسانی با هدف رعایت دستورالعمل های  بهداشتی توسط افراد، کمک به شناسایی و ارجاع به موقع مبتلایان به مراکز درمانی، کمک به رفع موانع قرنطینه، کمک های معیشتی، پیگیری امور شخصی، فراهم آوری خدمات تکمیل درمان و .... از  جمله مواردی است که در این طرح به آن پرداخته می شود.

مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی نیز در این راستا اظهار داشت: هدف اصلی طرح مسجد سنگر سلامت باید منتهی به در خانه نگه داشتن بیماران مبتلا به کرونا شود، زیرا اگر فرد مبتلا در خانه بماند از ابتلای 35 نفر دیگر و مرگ یک نفر جلوگیری می شود که اقدام بسیار موثری در قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا انجام می شود.

دکتر ذاکریان افزود: یکی دیگر از اقداماتی که در این طرح در حال اجرا است، طرح آمرین سلامت است که ما به نوعی در بحث رعایت پروتکل های بهداشتی در اصناف، مشاغل محلی، تجمعات محلی و مراسم ختم و عروسی که امروز مشکل ساز شده اند، از ظرفیت امر به معروف استفاده کرده ایم و مردم بر اساس پروتکل های ابلاغی امر به معروف سلامت می شوند.

وی افزود: این طرح به صورت محله‌محور و با مرکزیت مساجد استان اجرا می‌شود که طبق تقسیم بندی جغرافیایی 150 حوزه مقاومت بسیج در استان خراسان رضوی عامل اجرای طرح مسجد سنگر سلامت شده اند، به صورتی که با تشکیل هسته هایی شامل امور مساجد خراسان رضوی، نمایندگان بسیج و دانشگاه علوم پزشکی این طرح در 2400 مسجد و محله در سراسر استان در حال اجرا است.